Amigurumi Tarihi

Bebek yapmak yeni bir şey değil. Birçok kültür çeşitli malzemelerden bebekler ve oyuncaklar yarattı. Yukarıda belirtildiği gibi, nuigurumi Japoncada doldurulmuş bir bebek. Bununla birlikte, nuigurumi genellikle dikiş içerir, bu yüzden işi iplik işçiliği içerecek şekilde değiştirdiler.

Amigurumi Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece son on yıldır trend olmasına rağmen, amigurumi’nin gerçek kökenleri iyi bilinmemektedir. Japonya’da on yıllardır ABD ve dünyanın diğer bölgelerinden daha popüler bir zanaattı, nereden kaynaklandığı bilinmiyor.

1900’lerin başında, batılı kadınlar tığ işi de dahil olmak üzere Japonlara dikiş ipliği öğretmeye yardımcı oldular. Bu nedenle, amigurumi’nin hem Batı hem de Asya kültürlerinin bir kombinasyonu olması çok iyi olabilir. Güneş ve Kaplum

Jennifer Ramirez  ve Amigurumi kitabının yazarı,  amigurumi’nin kökenlerini kapsamlı bir şekilde araştırmıştır. Diyor,

“Son üç yıldır Amigurumi’nin kökenlerini araştırdım ve” Amigurumi “adlı bir kitap yazdım ve burada Amigurumi’nin kökenlerini belgelediğim ve bazı Amigurumi Sanatçıları ve dernekleriyle röportaj yapma fırsatım oldu. bunun kökeni hakkında veri.

As Japonya’da dantelli motiflerinin ilk kayıtları (Dai Watanabe tarafından bulundu) Japonya’da 1920 tarihli kitabında yazdı. Amigurumi yüzyılın sanat arasında ortalarına kadar kullanılmamıştır bile kelime olsa tığ işi bebek oluşturmak Meiji döneminde kültürel alışverişler sırasında Japonya’ya gelmiş olabilir. Tüm bu spekülasyonlar olmasına rağmen “Amigurumi” kelimesinin kökenini 1951 dolaylarında ortaya koyan bazı kanıtlar vardır.

Hello Kitty ve diğer “kawaii” Japon ürünleri 1970’lerde ABD’de popülerlik kazandı, bu da bu sevimli yaratıkların mevcut popülaritesi için bir faktör olabilir. İnternet de yardımcı oldu çünkü zanaatkarlar dünyanın farklı yerlerinden başka yerlerde iyi bilinmeyen kreasyonları tartışabilir ve satabilirlerdi.

Türkiye’de de son 10 yıldır tanımaya başlayan bir teknik haline geldi. Ev hanımlarının ek gelir amacıyla, çalışan bayanların hobi amacıyla yaptığı farklı bir alan olarak gelişmeye devam ediyor.

Şimdi,  amigurumi,  sanatçıların klasik hayvan desenleri tasarlamalarına, cansız nesnelerin sevimli versiyonlarını tasarlamalarına ve en sevdikleri pop kültür karakterlerini tığ işi kreasyonlarına dönüştürmelerine izin veren eğlenceli bir tığ işi tekniğidir . Oyuncak olmasına rağmen, çoğu estetik amaçlı amigurumi yapar ve satın alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir