Amigurumi İpi Nasıl Olmalıdır?

Amigurumi modelleri örmek isteyenler , yeni başlayanlar için amigurumi ipi nasıl olur kısaca bahsetmek istedik.

Amigurumi İçin En İyi İplik Seçimi

% 100 Pamuklu İplik ve Merserize Pamuklu İplik
Herşeyden önce bebekler için tasarlanmış tığ işi örgü oyuncaklar için pamuklu ve merserize pamuklu ipler en iyi seçimlerdir. Merserize pamuklu ipler daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak iplerdir. % 100 pamuklu ve merserize pamuklu ipler küçük oyuncaklar için mükemmel, sıkı bir örgüdür ve daha kolay örülür. Canlı renkleriyle bebeğin daha çok dikkatini çeker. Ayrıca iyi şekil alır. Bu tarz iplikleri kullanırken daha pürüzsüz bir örme gerektirdiği için tığ ölçülerini küçük tutabilirsiniz.

% 50 Pamuklu % 50 Akrilik İplik
İpliğin pamuk miktarının düşürülmesi daha hafif olmasını sağlar. Çünkü pamuklu iplik ağırdır ve proje ne kadar büyükse oyuncağın ebatları ve ağırlığı da büyük olacaktır. Yarı pamuklu ipler için bakım daha kolaydır. Bitmiş bir oyuncağın dokusunu zedelemeden, bozmadan , dokusuna zarar vermeden yıkayabilirsiniz. Yapılışını paylaştığımız oyuncakların çoğu yarı pamuklu iple yapılmıştır.

Akrilik İplikler
En ucuz , uygun fiyatlı ipliklerdir. Renk seçeneği oldukça fazladır. Aynı zamanda çok fazla detay bütünlüğü sunmaz. Eğer yeterince sıkı bir şekilde dikilmediyse oyuncağın şekli kolayca bozulur. Akrilik iplikler tamamen sentetik iplerden yapıldığından doğal değildir. Makinede yıkanabilir. O yüzden bakımı oldukça kolaydır. Ancak amigurumi için kaliteli bir iplik seçimi değildir. Bütün eksikliklere rağmen akrilik iplikler amigurumi yapımında sıkça kullanılmaktadır.

% 100 Yün İpliği
% 100 doğal yapılarından dolayı bebekler için ne kadar uygun olsa da , meşhur bir kaşındırma , kaşıntı yapma durumu vardır. Yıkama yapıldığında küçülme yapabileceğinden bakımı oldukça zordur. Maalesef yün ipler biraz pahalıdır ve pamuklu iplerde olduğu gibi şekli düzgün olmayabilir. İyi bir alternatif hipoalerjen olan alpaka ipliğidir. Ancak yinede amigurumi ipleri için başka ipler kullanmalısınız.

% 50 Yünlü İplik
Yarı yünlü iplikler diğer maddelerle harmanlandığı için daha çok kaşındırabilir. Rahatsız edici olabilir. Yarı yünlü ipler karıştırılan diğer ipliğe bağlı olarak daha ucuz olabilir. Ancak yinede makinede yıkandığında küçülme riski vardır. Temizlenmesi ve bakımı zordur.

Tiftik
Genellikle angora keçi yününden veya angora tavşanından yapılmış iplerdir. Son derece yumuşaktır. Oyuncak bebeklerin , hayvanların saç ve vücutlarını örmek için kullanılabilir. Angora tiftik genelde hipoalerjen bir iptir ve tamamen doğaldır.

Kadife İplik
Bu iplik, yumuşak, kabarık bir iplik. Amigurumi için kalın bir iplik. Ama yinede bazı amigurumi kuzu, koyun, tavşan yapımı gibi modellerde yaygın olarak kullanılmakta. Bebekler için yıkanabilir ve emniyetlidir.

Peluş İplik
Bu iplik biraz peluş ve kadife ipliğin kuzeni. Kadife ipe göre biraz daha incedir. Aynı zamanda % 100 polyester elyaftan yapılmıştır. Yıkanabilir. Ve çocuklar için örgü oyuncak modellerinde kullanabilirsiniz.

Kirpi ve Sakallı İpler
Bazı oyuncaklarda gerçek saç ve kürkü andıran bir doku verir. Tiftik yününün aksine polyester malzemelerden yapılmıştır. Küçük örgü oyuncaklar için ideal değildir. Yeni başlayanlar içinde biraz örmesi zor olabilir. Canlılık sağlayan saç ve kürk yapımı için kullanılabilir.

Bukle İplik
Son derece eşsiz bir iplik. Birçok desen için kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için bu iple amigurumi örmek biraz zor olacak. Bukle ip amigurumi bebek yapımı kıvırcık saç için ideal.

Melanj – Ebruli İplik
Örmek istediğiniz oyuncaklarda renk çeşitliliği sağlayacaktır.

Batik İplik
Melanj , ebruli iplerin farklı bir çeşididir. Farkı renk değişimleri kademeli olarak ilerliyor. Amigurumi projeleriniz için yarı pamuklu patik veya yarı yünlü batik olan ipleri kullanabilirsiniz.

Penye veya Kumaş İplik
Penye ve kumaş iplikler geleneksel anlamda iplik değillerdir. Uzun şeritler halinde kesilmiş ve daha sonra kıvrılmaları için gerilerek geri dönüştürülmüş tişörtlerden , penyelerden yapılmıştır. Son zamanlarda penye ipler daha sık kullanılır hale geldi. Penye ipleri daha çok örgü puf modelleri, penye ip sepet modelleri, penye paspas modelleri, çanta gibi iç mekan projelerinde kullanabilirsiniz.

Kaynak

www.takosan.pl/amigurumi-how-to-choose-yarn/
www.allfreecrochet.com/Crochet-Amigurumi-Patterns/Best-Yarn-for-Amigurumi
https://mimuu.com/amigurumi-ipi-nasil-olmali/

2 Replies to “Amigurumi İpi Nasıl Olmalıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir