Amigurumide kullanılan malzemeler

Amigurumiye yeni başlayanlar ve ne alacağını bilemeyenlerden misiniz? Buyrun yazıma;

1.İpler


Amigurumi de en önemli olan malzemedir iptir. İpler genelde koton, akrilik gibi iplerdir. Yani zamanla tüylenme yapmayacak dayanıklı ve tüysüz ipler kullanıyoruz. Amigurumi için son zamanlarda özel iplerde üretilmektedir. Hangi iş için hangi ipi kullanacağınızı Amigurumi İpi Nasıl Olmalıdır? yazısından okuyabilirsiniz.

2.Tığİpin kalınlığına göre ve deneyiminize göre seçebilirsiniz. İplerin üzerinde uygun tığ aralığı her zaman belirtilir. Ayrıca tığ seçerken ise elinizin sıkılığına, ipin kalınlığına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında da konfor açısından birden fazla seçenek mevcut. İste metal saplı, silikon saplı, bambu tığlar vb. hangisinde rahat ediyorsanız rahatlıkla internette bulabilirsiniz.

3.Boncuk elyaf


Bebekleri doldurmak için en sağlıklı dolgu malzemesi, anti alerjik yapısından dolayı boncuk elyaftır. Diğer dolgu malzemelerini kullanmak sizin tercihiniz ama alerjik reaksiyonlara sebep olma olasılığı çok yüksek.

4.İğne


Amigurumi oyuncakları çoğunlukla birden fazla parçalar halinde örüyoruz. Birleştirmek için ihtiyacımız olan bir yorgan iğnesi, plastik amigurumi iğneleri ya da kalın etamin iğneleri. Eğer yer tahmin edemeyip elinize batırıyorsanız, küt uçlu olduğundan plastik iğneleri veya etamin iğnelerini tercih edebilirsiniz.

5.İlmek belirleyici


İlmek takip etmek amigurumi örülmesinde önemli bir konudur. Tarifler sıra üzerinden ve ilmek sayısı üzerinden ilerlemektedir. İnternette ve tuhafiyelerde bu iş için plastik küçük çengelli iğneler bulunmaktadır. Eğer bulmakta zorlanıyorsanız normal çatallı iğne de kullanabilirsiniz.

6.Makas

7.Gözler


Göz için çok fazla alternatif bulunuyor. En çok kullanılanlar kilitli gözler, yapıştırmalar çabuk kopuyor ve yapışması zor olduğu için tercih edilmiyor.

8.Burunlar


Burunlarda bir yapıştırmalı bir de kilitli burunlar bulunuyor. Kilitli olanlar daha dayanıklı ve düzenli.

9.Mezura


Bazen ölçüm yapmanız gerekebilir. Bu yüzden bulundurmakta fayda var.

Yapacağınız oyuncağın şekline göre, çıngırak, vikvik, müzik kutusu, ahşap halka, çeşitli boncuklar, fiyonklar, bebek kirpikleri, takma ddaklar vb. malzemelerde kullanılabilir.
Tek tek almak istemezseniz, herhangi bir oyuncak için kitlerde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir